Bologna

Fontana di Nettuno, Bologna, İtalya

Bologna, küçük havaalanına pek uçak inmediği için Rimini'ye gitmek için en sık kullanılan havaalanı. Fakat Rimini'ye çok da yakın değil, sonrasında 1.5 saatlik bir tren yolculuğu daha yapmak gerekiyor. Ben de Rimini seyahatlerimde son gün Bologna'da kalmayı tercih ediyordum. Gitmişken de şehri biraz turlamak her zaman hoşuma gider. Fakat bu şehirde uzun zaman geçirebilecek kadar çok yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorum.

Tren istasyonu merkezde yer alıyor. İtalya'nın önemli istasyonlardan biri. Grev olduğunda -ki her zaman olası- kalkan bir kaç trenden biri buraya uğruyor.

Bologna deyince akla ilk gelen Bologna Üniversitesidir. Bilinen en eski üniversite olarak geçer. Tahminen 11. yy'da kurulmuş, nerdeyse 1000 senelik bir üniversite. Dünyada da önemli bir yere sahip. Copernicus, Umberto Eco, Romano Prodi gibi ünlü öğretim üyelerine ev sahipliği yapmış. Üniversite merkezi bir yerde olduğu için Bologna için üniversite şehri de denilebilir.

Şehrin en ünlü meydanı Piazza Maggiore. Piazza Nettuno da hemen yanında yer alıyor.

Bologna adını bir diğer duyduğumuz nokta ise özellikle spagetti, tagliatelle ve lazanyada yenilen Bolonez sosu (Ragù bolognese). İtalya'da spagetti bu sosla yenmez ama diğer ülkeler iyi gittiğini düşünmüş olmalı ki pek çok ülkede popüler bir sos.
Yer: Bologna, İtalya