Rimini

Rimini, Viale Vespucci üzerinde

Rimini, İtalya'nın Emilia Romagna bölgesine bağlı, Adriyatik kıyısında şirin bir sahil kenti. 15km'lik sahili ve geniş bir kumsalı olması şehri yaz aylarında popüler bir destinasyon haline getiriyor. Bir çok kişi bu şehrin adını Fellini ile duymuştur.

Yaz aylarında çok kalabalık olan şehir kışın sakinleşiyor. O kadar yoğunluğa rağmen İtalya'daki tipik öğle yemeği saati uygulaması burdaki restoranlarda da geçerli. Saat 2'ye kadar bir yerlere oturmak lazım, yoksa akşama kadar düzgün bir şeyler yeme fırsatı ortadan kalkıyor.

Şehre en çok İtalyan turist geliyor. Restoranlarda İngilizce konuşulabiliyor fakat birazcık İtalyanca bilmeden zorlanılabilecek yerler de çıkmıyor değil. Tabi turistik mekanlardan kopup bu gibi yerlere gidebilmek için tek tük bir şeyler öğrenmeye değer.

Kentin milli yiyeceği pizza ve bira. Ben bira sevmediğim bir zamanda gittiğim ve ilginç sebzeli pizzaları kayda değer bulmadığım için farklı alternatifler denedim hep. Genelde İtalyanca menüler daha anlaşılır oluyor, özellikle makarnalar açısından. Orjinal puding kıvamında tiramisu da bulunabiliyor.

Fakat asıl Rimini'de gidilmesi gereken yerler deniz ürünleri servis eden restoranlar. Ülkemizde asla göremeyeceğimiz envai çeşit deniz ürününün bulunabileceği pek çok restoran var. Boy boy karidesler, türlü türlü kabuklu deniz ürünleri (frutti di mare), inanılmaz lezzetli kalamarlar, balık dışında her şey. Beyaz şarap, deniz ürünü, kırmızı şarap, daha çok deniz ürünü, sorbet, daha çok şarap, daha çok deniz ürünü, grappa, espresso tam da uyulması gereken sıra.

Rimini'nin çok hatırası var bende. Pek çok ilki yaşadığım yer. İş için bulunduğumdan yalnız başıma yabancı bir ülkede gezmeyi öğretti bana. Formula 1 sevgisini aşıladı etraftaki çılgın Ferrari taraftarları sayesinde. İyi şarabı kararında içmeyi, iyi yemeğin peşinden koşmayı öğretti bana. Biraz da İtalyanca öğrendim, restoranlarda bilmediğimi çaktırmayacak kadar. Daha önce Roma'yla tattığım İtalyan havasının güzelliğini gördüm burda. Söylediklerim İtalya'da çok turistik olmayan her yerde geçerli, ama deniz kıyısında olursa daha iyi olur, bir de kuzeyde olursa ne ala...
Yer: Rimini, İtalya