Karlovy Vary


Prag'tan Karlovy Vary'ye kendi imkanlarınla ulaşmanın ilk akla gelen yolu tren yolculuğu. Yaklaşık üç saatlik yolculuk sonrası Karlovy Vary'ye ulaşıyorsunuz. Yol boyunca Vlatva nehri boyunca kıvrıla kıvrıla gidiyorsunuz. Yeşilin tonunun iyice yoğunlaştığı zaman Karlovy Vary'ye varıyorsunuz.

 

Prag'tan gelen trenin durduğu istasyon şehrin biraz dışında. Ancak şehri kuşbakışı görebildiğiniz istasyonda sizi öylesine büyüleyici bir manzara karşılıyor ki. Yeşillikler içinde bir masal şehri sanki...


Ağaçların oluşturduğu tünellerden geçerek patikada kıvrıla kıvrıla tepeden şehre iniyorsunuz ve büyüleyici masal şehrine ulaşıyorsunuz.


Karlovy Vary geçmiş zamanlarda sosyetenin tatillerini geçirdiği güzel bir kaplıca şehri. Birçok noktasında değişik sıcaklıklarda çıkan şifalı suları var. Hatta Atatürk bile tedavi amacıyla buraya gelmiş.

Şehre ulaştığınızda ilk dikkatinizi çeken şey herkesin elinde minik testilerle sulardan içtiği oluyor. Hemen
kendinize envai çeşit şık testilerden bir tane alıyorsunuz.Sonra gerek şifa, gerek güzellik amaçlı ya da sadece meraktan su tadımları başlıyor. Alışık olmayanlar için sıcak ve kükürtlü suyu içmek oldukça zor. Zaten çeşme sayısı o kadar fazla ki bir süre sonra tadımdan vazgeçiyorsunuz.


Ağzınızda kalan pas tadını düzeltmenin en iyi yolu tost makinesinde ısıtılarak satılan arasında bişey olmayan tek katlı gofretlerden yemek. İnsan incecik kağıt gofretleri yerken ah şunun arasına bizdeki gibi bir dondurma koyuverilse diye geçiriyor.


James Bond Casino Royal'de set olarak kullanılmış olan Karlovy Vary'de nehir boyunca yürüyünce şehrin en ucunda yine filmde kullanılmış olan Grand Hotel'i görüyorsunuz. Muhteşem mimarideki renkli evleri görünce buranın neden film seti olarak kullanıldığını daha iyi anlıyorsunuz.


Sonuç olarak Karlovy Vary, Prag'tan günübirlik trenle veya araba kiralayarak gidilip güzel vakit geçirilebilecek şirin bir kaplıca kenti. Prag'a kadar gitmişken gidip görmek gerek.
Yer: Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti