Genova


Uçağımız Milano Malpensa hava alanına indi. Hava alanından rezerve ettiğimiz aracı teslim alıp Milano – Genova otobanına doğru yola koyulduk. Genova’ya doğru otoban yolu zaman zaman monotonlaşmakla birlikte özellikle Genova’ya yaklaştıkça artan virajlı yollarda araba yolculuğu yapmak çok keyifli.
İtalya’nın kuzey batısındaki Liguria bölgesinde yer alan Genova hemen arkasında dağların yükseldiği boylu boyunca bir sahil şeridinde bulunmakta. Batısında Ponente ve doğuda Levante rivieraları bulunan Genova bölgedeki en büyük limanı da barındırmakta. Tarihte de denizcilikte ilerleyen Cenevizliler Andrea Doria ve Christopher Colombus gibi önemli denizciler yetiştirmiş.


Milanodaki sisli ve kasvetli havanın aksine öğleden sonra gibi ulaştığımız Genova’da pırıl pırıl bir hava vardı. Otobandan şehrin batısından çıktığımızda sahilde onlarca yat ve geminin (Fashion TV’nin gemisi dahil) demir attığı limanın yanından geçtik. Liman çevresinde ayrıca çocuklu aileler için çok eğlenceli olduğunu okuduğumuz Avrupanın en büyük akvaryumlarından Acquario di Genova vardı.


Şehir merkezinde arabamızı park edip güzel, şirin sokaklarda dolaştık. Merkezdeki ana sokaklardan birinin ismi Via Galata’ydı. Başka bir anlamı var mıydı bilmem biz bunu bizdeki Galata Kulesi’nin ismi diye düşündük.Öğle yemeği saatini kaçırdığımız için aç kaldığımızı düşünürken sokak üstündeki barlardan birinde şansımızı denedik. Bardakiler İngilizce bilmiyorlardı, şükürler olsun ki İtalyan mutfağı dünyada çok yaygın ve bizde de birçok yemeği bilinmekte. Sonuç olarak tek tük İtalyanca kelime bilmemize rağmen penne arabiatamızı, frutti di mare salatamızı ve benim yok hayır lazanya istemiyorum dediğimden garsonun aklında kalmış olup getirdiği lazanyayı (şu an gerçekte ne ısmarladığımı hatırlamıyorum ama onun güzel tadı aklımda) afiyetle yedik.


Ve akşam üzeri Portofino’ya doğru yola koyulduk.


Yer: Genova, İtalya