Pisaİtalya’nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrinde yer alan Mucizeler Meydanı’nın ( Campo dei Miracoli ) dünyaca ünlü eğik kulesi “Pisa Kulesi”. Genova’dan Floransa’ya giderken yolumuzun üzerindeki Pisa’ya uğramaya karar verdik. Daha şehre girmeden kulenin üst katlarını gördük. İtalya deyince akla gelen ilk simgelerden olan Pisa Kulesi kanlı canlı karşımızda duruyordu. Arabamızı park edip Mucizeler Meydanına doğru ilerledik. Kuleyi yakından görene kadar ne olacak canım az biraz eğilmiş bir kule diye düşünüyorduk, ancak onu görünce o eğikliğin “az birazdan” çok daha fazla ve hayret verici olduğunu gördük.Pisa, tarihte güçlü donanması sayesinde batı Akdeniz’de etkili bir güç haline gelmiş. 12. yüzyılda İspanya ve Kuzey Afrika ile ticari bağlantıları sayesinde zenginleşmesi ile kültürel değişiminin temelleri atılmış ve Mucizeler Meydanı’ndaki gibi görkemli binalar inşaa edilmeye başlanmış. Mucizeler Meydanı katedral, vaftizhane ve katedralin çan kulesi olan Pisa Kulesi’nden oluşmaktadır.


Pisa Kulesi’nin inşaatına 1173 yılında başlanmış. Kumlu ve killi bir zemin üzerine inşa edilmeye başlanan kule daha 1274’te üçüncü katı bitirilmeden eğilmeye başlamış. Kötü zemine rağmen kule yapımına devam edilmiş ve sekiz katlı bina 1350’de tamamlanmış. Yıllar geçtikçe eğikliği artmış ve 1993 yılına gelindiğinde dikeyden 4.47 metre eğik hale gelmiş. 1990 – 2001 arası bakıma alınmış ve yapılan güçlendirme çalışmaları sonucu bu eğiklik 3.99 metrede (3.97 derece) sabitlenmiş.


Mucizeler Meydanı’ndaki en büyük eğlence kulenin eğikliğini düzeltmeye çalışıyormuşçasına resim çektirmek. Bir de şöyle yüze zorlanıyormuş ifadesi verildi mi ritüel tam anlamıyla tamamlanmış oluyor.


Meydandaki katedral (Duomo)(1064’ta yapımına başlanmış).


Vaftizhane (yapımına 1152’de başlanmış ve bir yy sonra tamamlanmış).


Yer çekimi kanunlarını çiğnercesine eğik olarak duran ama yıkılmayan Pisa Kulesi asırlardır birçok ziyaretçi çekmiş. Bunlardan bir tanesi de düşen cisimlerin hızı deneyelerini burada yapan Pİsa’lı bilim adamı Galileo Galilei’ymiş. Biz de tüm ihtişamıyla duran Pisa Kulesi’ni arkamıza alıp hatıra fotoğrafımızı çektirip yolumuza devam ettik.


Yer: Pisa, İtalya