Siena

                 
Floransa’dan Siena’ya düzgün otoban yolundan gitmek yerine ünlü Chianti şaraplarının üretildiği Chianti bölgesinin merkezi olan Greve üzerinden gitmeye karar verdik.


Chianti bölgesinde güzel bir sonbahar güneşi eşlik etti bize. Uçsuz bucaksız her vadi üzüm bağları ile kaplıydı, gözümüzün gördüğü her yer bağ idi. Yer yer tek tük zeytin ağaçları eşlik ediyordu bağlara. Şarap, zeytin, zeytinyağı, bu bölge gurmenin, özelin her çeşidine sahipti. Chianti tek başına bir üzüm çeşidi olmayıp genellikle bu bölgede yetişen başta Sangiovese üzümü olmak üzere birkaç çeşit üzüm karışımından oluşuyor.


                                 
Chianti bölgesinin merkezi olan Greve hoş şirin bir kasaba. Gerek yol boyunca irili ufaklı şarap fabrikalarının satış dükkanlarında, gerekse burda ünlü Chianti şaraplarından alabilirsiniz.

                                 
Siena… Kale içindeki daracık sokakları ve güzel taş evleri ile bizi adeta tarihin sayfalarına taşıyan kahverengi şehir. Bir de palio yarışlarının yapıldığı meydanındaki kalabalığı hayal ettiğimizde ortaçağ Avrupası tablosu tamalanıyor zihnimizde.


Otopark arayarak şehrin etrafını birkaç defa turladıktan sonra sonunda kale içine girdik ve şansımıza bir kapalı otoparka park edebildik. Sonrasında daracık ama dimdik sokaklardan ünlü Piazza del Campo’ya doğru yürüdük.


Piazza del Campo midye biçimli şahane bir meydan. Siena’nın simgesi olan kırmızı tuğlalı Palazzo Pubblico – Pubblico sarayı bu meydanda bulunuyor. 1297 – 1342 yılları arasında inşa edilmiş olan saray belediye binası olarak kullanılmış ve hala bu amaçla kullanılmaya devam edilmekte. Sarayın 1348 yılında yapılmış olan 102 metrelik çan kulesi – Torre del Mangia – İtalya’da inşa edilmiş olan ikinci en yüksek ortaçağ kulesidir.


Piazza del Campo’da her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos’ta palio yarışları yapılıyor. Binlerce kişi sadece 90 saniye süren yarışı izlemek için buraya geliyor. Geçmişi Roma zamanına dayanan palio yarışları Toskana’daki en ünlü festival.


Fonte Gaia (Gaia çeşmesi), meydanın kuzeyinde yer alıyor. Çeşmenin suyu hala 500 yıllık su kemerleri ile getiriliyormuş.


Meydanda bişeyler yiyebileceğiniz veya içkinizi yudumlayıp özellikle açık havalarda güneşin tadını çıkarabileceğiniz birçok yer mevcut.


Palazzo Pubblico halen belidiye binası görevini yerine getirmekle birlikte resimlerle dekore edilmiş olan bazı odaları halka açık.


İtalya’nın en güzel katedrallerinden olan Duomo (1136 – 1382) Pisa, Roma ve Gotik mimari karışımı. Siyah beyaz çizgili mermer çan kulesinde her katında bir önceki kattan bir tane daha fazla pencere bulunuyor.


Güzel ve asil Siena… Her sokağında farklı bir renk, farklı bir süpriz saklıyor sizin için. Bizim Türk turistler tarafından çok fazla tanınıp ziyaret edilmese de yerli ve yabancı turizm açısından oldukça popüler. Biz bir günümüzü ayırıp burayı hissetme fırsatına sahip olduğumuz için son derece memnun ayrıldık Siena’dan…


Yer: Siena, İtalya