Bolu Highway Alışveriş Merkezi


Highway Alışveriş Merkezi İstanbul'dan Ankara yönüne giderken Bolu Dağı'nı geçtikten hemen sonra yer alan bir dinlenme tesisi. 2010 yılında yapımına başlanıp 2011'de hizmete açılmış. Avrupa'nın en büyüğüymüş. Dinlenme tesisi olarak bakıldığında gerçekten de çok büyük. İçinde motel dahi var. Fakat alışveriş merkezi gözüyle bakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. O gözle bakıldığında İstanbul'daki küçük bir AVM boyutlarında denebilir.


İstanbul'a 2-3 saat mesafede böyle bir dinlenme tesisi çok güzel olmuş bana kalırsa. Daha önceki alternatifler İstanbul'dan giderken Sapanca'daki, dönerken de Hendek'ten hemen önceki Berceste tesisleri idi. Özellikle Sapanca durmak için çok erken kalıyor. Bu tesisin en önemli özelliklerinden biri de her iki tarafa da hizmet veriyor olması. Nasıl izin almışlar bilemiyorum ama İstanbul yönüne gidenler için köprü üzerinden geçiş vermişler, böylece bir anlamda otoyolda geri dönme yolu yapmışlar. Abant'tan girip çıkmanın ücretinin merak ediyorum doğrusu...

Tesiste pek çok yemek alternatifi var. Fast food'tan (Burger King, Sbarro göze çarpanlar) kebapçıya bir çok seçenek bulunuyor. Tabi böyle yerlerde her zaman rastlanan yol lokantası tadı burda da geçerli, bütün gün pişen yemekler ve örneğin bizim gittiğimiz restoranda akşam yemeği sonrası termosta sunulan beklemiş çay bunların en açık örneği. Biz, Foursquare'de iyi yorum almış bir yer bulamadığım için, dışarıdan en güzel gözükenine gittik (Mengen Mutfağı).

Çocuklar için son zamanlarda her yerde karşımıza çıkan tren burda da kendine yer bulmuş. Ayrıca havuzların bir tanesinde içine binilebilen kuğular vardı. Bunların yanında çocuk eğlence alanı da vardı ama önümüzdeki yolu düşünerek o tarafa gitmemeyi tercih ettik.

Tesis aynı zamanda outlet olarak düşünülmüş. İçinde bir çok markanın outlet mağazası bulunuyor. Uygun bir şeyler bulmak mümkün.

İstanbul'dan Bolu ötesine giden yola iyi bir yol üstü durağı eklenmiş. Uğramakta fayda var.
Yer: Highway AVM, Anadolu Otoyolu, Bolu, Türkiye