Henri IV Rive Gauche Hotel, Paris

Paris'te kalmak için tercihimiz bu sefer Left Bank diye adlandırılan Seine nehrinin güney tarafında kalan kısım oldu. Kaldığımız iki farklı otelden ilki Latin Quarter civarında St. Severin Katedrali'nin hemen karşısında yer alan Henri IV Rive Gauche Hotel idi.


Uzun araştırmalar sonucu oteli rezerve ettik. Rezervasyon için pek çok siteyi araştırdıktan sonra otelin kendi sitesinden rezerve etmeye karar verdik. Otellerin kendi sitelerinden rezervasyon yapıldığında otel komisyon ödemediğinden upgrade vs gibi ekstraları daha kolay veriyorlar, bu yüzden arada fiyat farkı olmadığında ve site güvenilirse ordan rezervasyon yaptırmayı tercih ediyorum.

Oteli bulmak çok kolay oldu. Özellikle Google Maps'te Street View olan yerlerde önceden otelin yerine bakmak çok faydalı oluyor. Orly'den gelen RER hattının St. Michel - Notre Dame durağından bir kaç dakika içinde ulaşılabilecek uzaklıkta olması ve nehre ve Notre Dame'ın bulunduğu Ile de la Cite'ye bir kaç yüz metre uzaklıktaki konumu ile özellikle bizi cezbetti.


Böyle küçük otellerde resepsiyondaki görevlinin tutumu otelin değerlendirilmesi açısında çok önem arz ediyor. Bu durum tripadvisor ve booking.com gibi sitelerin yorumlarında açıkça gözüküyor. Biz oldukça sıcak karşılandık. Paris'te beklentiyi düşük tutmak sonuç veriyor. Check-in sonrası Hintli biri gelip çantalar için yardım etti. Onunla olan iletişimimiz de oldukça olumluydu.

Odamıza geçtiğimizde önceden rezervasyon esnasında istediğim manzaralı odanın verildiği hemen farkediliyordu. St. Severin tam karşımızda bütün ihtişamıyla bize bakıyordu.


Oda Paris normlarında küçük ama kullanışlıydı. Minicik odaya yatak ve masa sığmış, ayrıca banyoya giden dar koridorda küçük bir dolap ve banyoda küvet vardı. İhtiyaç duyulan her şeye sahipti ama dar ve küçük bir oda olduğu kesinlikle göz ardı edilemez.

Odanın ısıtması iyiydi. Ayarlanabilir havalandırması olması önemli bir artı. Yatak yeterince rahattı. Oda kiliseye baktığından aynı zamanda cadde üzerindeydi ama camlar sesi kestiği için gürültü problemi yaşamadık.


Paris'te otel rezervasyonları genelde online olarak restoranların kendi sitelerinden veya la fourchette üzerinden yapılabildiği için resepsiyona rezervasyon için pek ihtiyacımız düşmedi. Tek bir yere rezervasyon için bir kaç kez uğraşıtırttık ama dolu olduğu için rezerve edemediler. Concierge konusunda sıkıntı yaşanacak bir otel olmadığını söyleyebilirim.

Tripadvisor'da otelin kahvaltısının iyi olduğuna dair yorumlar okumuş olmama rağmen Paris'te bir Cafe'de kahvaltı yapma keyfi ağır bastığı için otelin kahvaltısını deneyimlemedik.

Sonuç olarak Paris'te hem konumu iyi, hem temiz ve aynı zamanda uygun bir otel arayışımızda doğru bir karar verdiğimizi söyleyebilirim.

http://www.henri-paris-hotel.com/
9-11, rue Saint Jacques, 75005 Paris
Yer: Henri IV Rive Gauche Hotel, 75005 Paris, Fransa