Paris / Orly Havaalanı

Son seyahatimizde Pegasus ile uçtuğumuz için bize yabancı bir havaalanına indik. Bir anlamda Paris’in Sabiha Gökçen’i diyebileceğimiz Orly Havaalanı şehrin güney ucunda bulunuyor. Charles de Gaulle’e göre şehre daha yakın, yaklaşık yarım saat içerisinde havaalanından Seine kıyısına ulaşmak mümkün.


Genelde Schengen bölgesinden gelen uçakların kullandığı bir havaalanı olmasından sanırım, çok az pasaport bankosu yer alıyor. Onların da yarısını AB vatandaşlarına ayırdıklarından uçaktan indiğimizde bizi uzun bir sıra bekliyordu.

Gidişte kaldığımız otel Latin Quarter’da, Notre Dame’a yakındı. Havaalanından şehre ulaşım için bize en uygun yol ORLYVAL hafif treniyle Antony istasyonuna gidip ordan RER B hattını kullanmak oldu. RER fiyatları uygun olmasına rağmen havaalanından Paris’e tren yoluyla gitmek için ORLYVAL kullanmak gerektiğinden toplam yolculuk kişi başı €10.75’ya maloluyor. Çıkışta ORLYVAL tabelalarını takip etmek gerekiyor, biletler trene binmeden önce alınıyor. Detaylı ve güncel ulaşım bilgileri için havaalanı web sitesine göz atmakta fayda var.

Eğer RER üzerinde bir yerde kalınmıyorsa valizlerle bu yolculuk problem olabilir. Paris metrosu pek engelli dostu değil, çokça merdiven var. Yürüyen merdiven bile çok az yerde bulunuyor.

Dönüşte havaalanına biraz daha yakın bir yerde konaklıyor olduğumuz için taksi ile gitmenin daha mantıklı olduğunu düşündük. Gerçekten de öyle oldu. Seine’in güneyinde, left bank’te kalınıyorsa taksi en mantıklı ulaşım şekli gibi duruyor. İki kişi için bile konforuna değiyor. Hele gidişte valizlerle merdiven çıktıktan sonra…

Havaalanı çok sistematik bir şekilde işliyor. Biraz geç kalmış olmamıza rağmen güvenlik ve pasaporttan hızlıca geçip alışveriş yapmaya fırsat bulabildik.

Alışveriş için pek çok seçenek var. Özellikle Paris’e özgü tatların satıldığı bir mağazada hem havaalanı şartlarına göre uygun hem de orjinal ürünler bulabildik. Bunun dışında havaalanında irili ufaklı pek çok mağaza bulunuyor.

Uçağa binmeden önce Paul’den son Paris tatlarından edindik. Başka nerde böyle bir şansımız olabilirdi ki…
Genel olarak Orly’yi beğendik. Charles de Gaulle’den daha canlı, daha dolu dolu bir havaalanı.

Yer: Orly Havaalanı, Paris, Fransa